Ogrodzenie tymczasowe, nazywane też przestawnym, mobilnym lub budowlanym, stosowane jest do grodzenia terenów budowy, obszarów przemysłowych i miejsc imprez masowych. Służy utrudnianiu dostępu osób postronnych na ogrodzony obszar. Główne zalety: łatwość i szybkość montażu oraz prostota przechowywania w momencie gdy nie jest potrzebne. Najbardziej popularne są na terenie Polski dwa rodzaje ogrodzeń tymczasowych: ażurowe i pełne.
Ogrodzenia ażurowe
Ogrodzenia ażurowe składają się z ramy, najczęściej rurowej, wypełnionej zgrzewaną siatką stalową. Stanowią jeden z najtańszych sposobów zabezpieczenia terenu. Są świetną alternatywę dla siatki leśnej, która niestety jeszcze dosyć często stosowana jest do zabezpieczania budów w Polsce. Montaż i demontaż ogrodzenia z paneli ażurowych, w przeciwieństwie do tego z siatki leśnej, przebiega wręcz błyskawicznie. W dodatku są one proste w samej instalacji, a dzięki kompleksowym wymiarom można je bez trudu transportować i magazynować.
Ze względu na swoją bardzo wysoką przezierność ogrodzenia ażurowe pozwalają na monitorowanie sytuacji na wyznaczonym terenie, niezależnie od tego po której stronie znajduje się obserwator. Ma to szczególne znaczenie ze względu na zachowanie bezpieczeństwa na imprezach masowych. Aby chronić część obszaru przed widokiem osób postronnych (np. backstage przy scenie na koncertach) na ogrodzenie ażurowe można założyć specjalnie przystosowane plandeki.
Ogrodzenia pełne
Funkcję przesłaniania widoku spełniają natomiast ogrodzenia pełne. Na naszym rynku są to najczęściej panele o konstrukcji wykonanej z rur i kształtowników stalowych wypełnione blachą trapezową. Poza zasłonięciem widoku na teren budowy pełnią również dodatkową funkcję zabezpieczającą przestrzeń poza terenem budowy. Ma to szczególne znaczenie przy pracach rozbiórkowych, gdzie tego typu ogrodzenie zapobiega wydostawaniu się drobnych fragmentów gruzu poza plac budowy, co mogłoby spowodować uszkodzenia w mieniu i ludziach. Warto również stosować tego typu ogrodzenie przy prowadzeniu robót ziemnych, takich jak nasypy i wykopy szerokoprzestrzenne, oraz przy korzystaniu z ciężkiego sprzętu.
Z racji tego, że ogrodzenia przestawne nie są trwale przymocowane do podłoża, wykazują dużą podatność na podmuchy wiatru, które mogą spowodować przewrócenie lub nawet przeniesienie ogrodzenia w inne miejsce. W portalach informacyjnych można znaleźć wiele przykładów tego typu wypadków (m. in. w Gdańsku przy ul. Świętego Ducha, w Płocku przy ul. Kolegialnej,czy w Radomsku przy dworcu PKP), w których uszkodzone zostały samochody i inne mienie, a można sobie tylko wyobrazić co by się stało, gdyby ktoś przechodził w pobliżu.
Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość komponentów ogrodzenia tymczasowego i poprawny sposób jego montażu. Głównie sprawa dotyczy ogrodzeń pełnych i ażurowych przesłoniętych plandeką. Warto zwrócić uwagę, aby konstrukcja ogrodzenia była spawana lub zgrzewana (przy zachowaniu odpowiedniego zabezpieczenia przed korozja), gdyż połączenia skręcane stosowane przez niedoświadczonych producentów są zbyt podatne, przez co cały panel traci sztywność. Przy silnym wietrze powoduje to wyrywanie rur pionowych z klamer łączących panele i ostatecznie przewrócenie się ogrodzenia. Sama klamra również powinna być wykonana z grubej blachy lub mieć przetłoczenia usztywniające. Solidne skręcenie paneli ze sobą zapewnia stabilność całego ogrodzenia.
Podstawy plastikowe czy betonowe?
Podstawy plastikowe (PVC, PE) charakteryzują się niską wagą (od 16 do 25 kg) i bardzo dużą trwałością (nie pękają i nie kruszą się). Podstawy lekkie stosuje się do ogrodzeń ażurowych bez plandek, a także do znaków i innych typów barierek. Przy ogrodzeniach pełnych i ażurowych z przesłonami, które de facto zachowują się na wietrze jak żagiel, najlepiej jest stosować ciężkie podstawy betonowe (waga od 32 do 36 kg). Dobrze wykonane podstawy betonowe (stopy betonowe), wykazują się także dużą trwałością, są estetyczne i pozwalają na wieloletnie użytkowanie. Niedopuszczalne jest stosowanie podstaw, które pękają przy obciążeniu ogrodzenia wiatrem.
Jak uniknąć błędów przy montażu ogrodzenia tymczasowego?
Najczęściej spotykanym uchybieniem jest montaż podpór bocznych tylko od jednej strony ogrodzenia. Teoretycznie pozwala to na przesunięcie linii ogrodzenia bliżej granicy działki i zwiększa ilość miejsca do prowadzenia robót, lecz tak usytuowane podpory nie zabezpieczają w dostateczny sposób ogrodzenia przed wywróceniem. Podpory boczne powinny być montowane naprzemiennie, raz z jednej, a raz z drugiej strony ogrodzenia. W miejscach wymagających szczególnego zabezpieczenia (sąsiedztwo ruchliwej ulicy lub chodnika) warto zamocować dodatkowe podpory boczne. Podobnie ma się sprawa z ustawianiem podpory ogrodzenia wzdłuż jego linii, zamiast w poprzek. Oszczędza się w ten sposób około 30 cm miejsca, lecz stwarza niebezpieczeństwo przewrócenia. Niestety te kwestie są bardzo często niedopilnowane na polskich budowach, co kończy się problemami. Ponadto, należy pamiętać, aby elementy ogrodzenia solidnie zakotwić w podłożu (śledziami, szpilkami), najlepiej kotwiąc jednocześnie podporę boczną i podstawę betonową.
Ogrodzenia ażurowe (o ile nie są przesłonięte plandeką) są mało podatne na podmuchy wiatru, lecz również muszą być zmontowane poprawnie. Najczęściej spotykanymi zaniedbaniami są podstawy ustawione wzdłuż linii ogrodzenia oraz klamry łączące założone na nieodpowiedniej wysokości.
Podsumowując chciałbym jeszcze raz uczulić osoby odpowiedzialne za zabezpieczanie terenów budowy na sposób montażu ogrodzeń przestawnych, gdyż jest to kwestia bezpieczeństwa na placu budowy oraz terenu w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Ogrodzenia dostępne na rynku różnią się wieloma parametrami technicznymi. Przy zakupie warto kierować się nie tylko najniższą ceną, lecz zwrócić także uwagę na jakość wykonania i materiały, z których wytworzono dany model. W interesie wiodących producentów systemów ogrodzeń tymczasowych jest dbanie o wysoką jakość oferowanych przez nich produktów. Stosowanie sprawdzonych systemów i ich prawidłowy montaż pozwala uniknąć nieprzyjemnych (i bardzo kosztownych) konsekwencji w razie podmuchów silnego wiatru.
Artykuł pochodzi z czasopisma Nowoczesne Hale 1/17, ISSN 1899-8224.
www.nowoczesnehale.elamed.pl
VALLA RENTAL – ogrodzenie tymczasowe ażurowe i pełne
Współpracując z naszą wypożyczalnią ogrodzeń tymczasowych (działamy na terenie Śląska) oprócz pełnego zestawu ogrodzeniowego zyskasz fachowe doradztwo, profesjonalny montaż, wsparcie logistyczne i transportowe – nawet w dniu złożenia zamówienia.