Ogrodzenia przemysłowe – co to takiego?

Ogrodzenia przemysłowe – co to takiego?

Marcin Ćwirko

Jednym z głównych zadań ogrodzenia jest wydzielenie terenu oraz jego zabezpieczenie przed dostępem osób trzecich. Aby ogrodzenie zapewniało wysoki poziom bezpieczeństwa musi charakteryzować się szczególną odpornością antykorozyjną, co jest istotne zwłaszcza w przypadku zastosowań przemysłowych.

W dzisiejszych czasach niemal wokół każdego nowobudowanego obiektu przemysłowego wznoszone jest ogrodzenie. Poza wyznaczeniem granic terenu i zapobieganiem wkraczania osób postronnych, coraz częściej pełni ono również rolę swoistej wizytówki danego przedsiębiorstwa. Rozwój technologii w dziedzinie metaloplastyki i powłok antykorozyjnych w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zaowocował powstaniem różnorodnych systemów ogrodzeniowych, w tym profesjonalnych ogrodzeń przemysłowych. Lecz czym tego typu ogrodzenia różnią się od ogrodzeń tradycyjnych oraz tych stosowanych przy grodzeniu posesji prywatnych? Na te oraz inne pytania postaram się odpowiedzieć Państwu m. in. w niniejszym artykule.

Jakie zatem wymagania są stawiane ogrodzeniom przemysłowym? Są to przede wszystkim:

 • zapewnienie wysokiego poziomu zabezpieczenia ogradzanego terenu,
 • prosty sposób dostosowania ogrodzenia do indywidualnych potrzeb,
 • sprawność i komfort użytkowania w każdych warunkach atmosferycznych,
 • trwałość oraz przystosowanie do intensywnej eksploatacji,
 • estetyczny wygląd,
 • możliwość naprawy uszkodzeń mechanicznych.

Chcąc rozwinąć powyższe zagadnienia, warto zacząć od konieczności zapewnienia bezpieczeństwa. Z punktu widzenia właściciela terenu, najważniejsze jest oczywiście zabezpieczenie terenu oraz majątku, który się na tym terenie znajduje. Ogrodzenia przemysłowe zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, w zależności od indywidualnie dobranego rozwiązania. Jest to możliwe poprzez zastosowanie odpowiedniej jakości materiałów, zapewniających wymaganą sztywność i wytrzymałość elementów ogrodzenia, a przede wszystkim poprzez dobór rozwiązań utrudniających lub wręcz uniemożliwiających demontaż ogrodzenia przez osoby niepowołane (zaciskane klipsy z grubej blachy lub drutu nierdzewnego, nakrętki zrywalne itp.). Obiekty przemysłowe bardzo często zajmują duże obszary i znajdują się na terenach podmiejskich, gdzie ogrodzenie może paść łupem złodziei, co również jest powodem przemawiającym za koniecznością utrudnienia jego demontażu.

Kolejnym elementem zwiększającym poziom zabezpieczenia danego obszaru jest możliwość zastosowania wysokich ogrodzeń, które bez problemu mogą osiągać wysokość 3, 5, a nawet 8 metrów w ramach danego systemu. Jeżeli nie jest możliwe stosowanie tak wysokiego ogrodzenia lub z innych powodów należy tę wysokość ograniczyć, można stosować systemowe rozwiązania pozwalające na umieszczenie w górnej krawędzi ogrodzenia drutu kolczastego lub zasieków typu Concertina.

Tym sposobem przechodzimy do kolejnej kwestii, związanej z dostosowywaniem ogrodzenia do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wiodący światowi i polscy producenci opracowali szereg rozwiązań, które umożliwiają podrasowanie ogrodzenia, w zależności od stawianych przed nim wymagań. W ramach opcjonalnych rozszerzeń dostępne są m. in. wysięgniki i odkosy pod wspomniany powyżej drut kolczasty lub zasieki (wykonywane od razu ze słupem lub w wersji do późniejszego montażu na istniejącym ogrodzeniu), ostre zakończenia górnej krawędzi bram, podstawy do kotwienia ogrodzeń w istniejącym odpowiednio nośnym podłożu i wiele, wiele innych.

Sprawność i konieczność działania w każdych warunkach atmosferycznych jest kwestią niewymagającą dyskusji. Nie można dopuścić do sytuacji, w której bramy odmawiają posłuszeństwa i zabezpieczany teren pozostaje otwarty przez długie tygodnie. Dotyczy to bez wątpienia wszystkich rozważanych w tym artykule obszarów. Samo ogrodzenie na odcinkach pomiędzy bramami również musi być trwałe i powinno stać stabilnie bez względu na niekorzystne warunki. Z trwałością ogrodzenia ściśle związana jest kolejna opisana tutaj kwestia.

W sytuacji gdy ogrodzenie ma długość kilkuset lub nawet kilku tysięcy metrów, poważnym problemem staje się jego bieżąca konserwacja. W tym wypadku zgodnie z maksymą, że „wszelkie problemy, które jesteśmy w stanie rozwiązać za pomocą pieniędzy, są niczym innym jak kosztem„, warto zwrócić uwagę na odpowiednie zabezpieczenia antykorozyjne wybranego systemu ogrodzenia, co pozwoli na wyeliminowanie wydatków związanych z jego bieżącym utrzymaniem.

Ogrodzenie poza rolą zabezpieczającą stanowi również wizytówkę każdego przedsiębiorstwa. Jest ono pierwszym elementem architektonicznym, z którym klienci i kontrahenci mają do czynienia gdy wjeżdżają na teren firmy. Ogrodzenie powinno zatem prezentować się bardzo estetycznie oraz być proste w utrzymaniu, tak aby nie było skazą na wizerunku danego przedsięwzięcia. Mówiąc o estetyce, nie należy mieć na myśli jedynie zabezpieczeń antykorozyjnych głównych elementów, takich jak słupy, siatki czy panele, ale także wszystkich śrub i akcesoriów, które gdy skorodują wpłyną bardzo negatywnie na całokształt wyglądu ogrodzenia. Nie bez znaczenia jest także jakość wykonania i dbałość o szczegóły podczas produkcji i montażu. Bardzo niekorzystnie prezentują się ogrodzenia, w przypadku których nie zadbano o odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania na etapie produkcji lub charakteryzują się brakiem powtarzalności wykonania takich samych elementów. Montaż powinien być wykonany precyzyjnie, z zachowaniem prostoliniowości oraz wszelkich wymaganych pionów i poziomów. Jakość i dokładność montażu wpływa nie tylko na odbiór wizualny ogrodzenia, ale także na jego trwałość i zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Podczas użytkowania ogrodzenia może dojść do jego uszkodzenia. Jest to częsty problem, spotykany w każdym miejscu charakteryzującym się wzmożonym ruchem pojazdów. Ze względu na modułową budowę systemów ogrodzeniowych, możliwa jest wymiana poszczególnych elementów i odtworzenie stanu pierwotnego. Najczęściej tego typu zabieg wymaga wsparcia profesjonalnej ekipy montażystów, ze względu na konieczność stosowania nietypowych narzędzi i posiadania sporego doświadczenia, aby zdemontować i zamontować ponownie ogrodzenie bez nadmiernego jego uszkadzania. Ze względu na modułowość rozwiązań naprawy nie należą do drogich.

Należy zastanowić się, w jakich obiektach poza typowymi obiektami produkcyjnymi, magazynami czy centrami logistycznymi stosowane są ogrodzenia przemysłowe. Okazuje się, że wszystkie miejsca o wzmożonej intensywności użytkowania i konieczności zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa wymagają wykorzystania rozwiązań rodem z przemysłu. Są to między innymi:

 • obiekty użyteczności publicznej,
 • osiedla mieszkaniowe,
 • szkoły,
 • obiekty sportowe,
 • parki i ogrody,
 • centra handlowe i supermarkety,
 • lotniska, linie kolejowe i inne związane z infrastrukturą,
 • tereny wojskowe.

Okazuje się bowiem, że na przykład stosowanie rozwiązań skierowanych do posesji prywatnych jest niewystarczające do obsługi osiedli mieszkaniowych i prowadzi do przedwczesnego uszkodzenia przede wszystkim zespołów jezdnych bram. Tego typy uszkodzenia są wykluczone w warunkach gwarancyjnych, ze względu na niedostosowanie rozwiązań do profilu użytkowania danego produktu. Warto zatem już na etapie projektowania ogrodzenia skonsultować się z osobą posiadającą doświadczenie w temacie profesjonalnych systemów ogrodzeniowych.

Ogrodzenia przemysłowe można ogólnie podzielić na kilka kategorii, które różnią się przeznaczeniem oraz posiadają swoje atuty w zależności od stawianych im wymagań. Wśród systemów ogrodzeń przemysłowych można zatem wyróżnić:

 • ogrodzenia z siatek plecionych,
 • ogrodzenia z siatek zgrzewanych,
 • ogrodzenia panelowe,
 • segmenty ogrodzeniowe,
 • ogrodzenia tymczasowe.

Ogrodzenia tymczasowe (przestawne) stanowią odrębną grupę i zostaną przedstawione w osobnym artykule. Poniżej krótko omówione zostały poszczególne rodzaje ogrodzeń, a konkretne modele zaprezentowano w Przeglądzie ogrodzeń przemysłowych.

Ogrodzenia z siatek zgrzewanych

Siatki zgrzewane dostarczane są w rolkach tak jak siatki plecione, lecz składają się z pionowych i poziomych drutów, zgrzanych ze sobą i tworzących prostokątne oczka. Montaż siatek zgrzewnych wymagają stosowania specjalnych narzędzi oraz doświadczenia ekipy montażowej, lecz poprawnie wykonane ogrodzenie charakteryzuje się stosunkowo wysoką sztywnością i bardzo estetycznym wyglądem.

Właściwości:

 • bardzo dobry stosunek jakości ogrodzenia do jego ceny,
 • estetyczny wygląd siatki bez akcesoriów,
 • możliwość łatwego dopasowania do ukształtowania terenu (np. na skarpach),
 • bardzo krótki termin wykonania prac montażowych.

Ogrodzenia panelowe

Panele ogrodzeniowe wykonywane są z drutów lub prętów zgrzewanych ze sobą, tworzących sztywną kratę. Występują w wersjach jedno- lub dwustronnie zgrzewanych, które różnią się ostatecznym poziomem sztywności. Ostatnimi czasy ogrodzenia panelowe bardzo zyskały na popularności i są dostępne w wielu odmianach.

Właściwości:

 • bardzo szeroka gama dostępnych modeli i rozwiązań,
 • pełna dowolność prowadzenia linii ogrodzenia,
 • najwyższy poziom zabezpieczenia terenu,
 • wysoka sztywność.

Segmenty przemysłowe

Ogrodzenia spawane z profili stalowych, charakteryzujące się ponadprzeciętnymi walorami estetycznymi. Znacząco wpływają na budowanie pozytywnego wizerunku i prestiżu firmy przy zachowaniu racjonalnych kosztów budowy ogrodzenia wynikających z ich produkcji na skalę przemysłową.

Właściwości:

 • bardzo wysokie walory estetyczne,
 • najwyższa sztywność i wytrzymałość spośród ogrodzeń.

Powyższy artykuł stanowi wprowadzenie do bardzo szerokiej tematyki związanej z profesjonalnymi systemami ogrodzeń przemysłowych, która zostanie rozwinięta na łamach czasopisma Nowoczesne Hale.

Artykuł pochodzi z czasopisma Nowoczesne Hale 6/15, ISSN 1899-8224.

www.nowoczesnehale.elamed.pl

Powiązane artykuły

Strona wykorzystuje pliki cookies („ciasteczka”), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Państwa przeglądarki internetowej w celu zapewnienia maksymalnej wygody użytkowania strony i zbierania danych statystycznych oraz marketingowych. W każdej chwili mogą Państwo zmienić zasady przechowywania plików cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.